Jak to u nás asi probíhá?

Budíček!

Kdo se nemůže dočkat nového dne, budí vedoucího již hodinu předem, aby s ním mohl v 7 hodin vzbudit ostatní. Vylézt z postele, samostatně provést ranní hygienu, uklidit si ve stanu a připravit se na nástup na snídani – to je první úkol dne. Někteří spěchají s hřebenem a gumičkou za vedoucí, aby jim pomohla se učesat, jiní využívají času navíc pro dokonalý úklid ve stanu. Pokud potřebuje někdo s něčím pomoci, stačí si říct.

Když jsou všichni připraveni, vydají se na snídani. 

Společně uklidíme stoly po snídani a začíná nám bohatý program až do oběda (tedy s pauzou na svačinku). Přijde za námi princezna, rytíř, nebo někdo jiný? Dnes to bude ten a zítra zase ten… Společně se více než 2 hodiny věnujeme pohybovému, rukodělnému i vzdělávacímu programu, šitému dětem na míru. Když nás něco hodně baví, můžeme to dělat stále dokola. Když někoho něco nebaví, může si vybrat jinou činnost.

Ani se nenadějeme a jsou z nás hladovci šťastní, že je za pár minut oběd! Umýt ruce a hurá ke stolu. 

Po obědě si raději trochu odpočineme, ať se nám ten oběd v žaludku neotočí. Vybereme si knížku na čtení, postavíme něco z lega nebo zahrajeme tichou poštu – ať jsme dostatečně odpočinutí na další aktivní odpoledne. 

Po odpolední svačině pokračujeme. Po celý den střídáme aktivní program i s volnou zábavou – nejsme přeci policajti, co by měli dětem přikazovat co mají pořád dělat. Nesmí chybět ani celotáborová hra a nacvičování pohádky.

Den uteče jako voda a máme tu večeři. Po té následuje již klidná zábava – třeba povídání nebo zpívání u ohně. Přitom vedoucí vyhlásí čas na koupání ve venkovních solárních sprchách. Jsou dvě, a tak se chodí po dvou. Pokud nikdo nehlásí, že potřebuje pomoc, vedoucí čeká s ostatními u stanů a vyzvídá, co by rádi dělali zítra, aby se program mohl opět přizpůsobit.

Když nám děti potvrdí, že mají večerní hygienu hotovou, schovávají se postupně do stanů. Pokud děti chtějí, přečteme si pohádku a pomalu zhasínáme. Povídání je v tuhle chvíli dovoleno pouze šeptem, abychom již spící kamarády nerušili a postupně začíná noční klid, ticho… 

Nebojte, vedoucí nikam neodchází. Spí ve vedlejším stanu a pokud se v noci něco děje, může zasáhnout.

Všichni si nechávají zdát o prožitém dobrodružství.

A zítra zase nanovo!